Čtvrtek, 18 dubna, 2024
aktuality

6 návyků, které ničí Váš imunitní systém

Udržování zdravé a silné imunity je aktuálně jednou z nejdůležitějších věcí, které můžeme udělat. Na jedné straně posilujeme imunity živinami, pohybem, stravou, na druhé ji však můžeme ničit špatnými návyky. Víte, co na vaši imunitu ovlivňuje nejhorší?

příliš mnoho alkoholu
Pohár vína je zdravý způsob, jak si večer dopřát relax, ale nadměrná konzumace alkoholu, dokonce i krátkodobá mění imunitní systém negativním způsobem. V článku zveřejněném v časopise Alcohol Research vědci upozorňují na fakt, že existuje dlouhodobý vztah mezi nadměrným příjmem alkoholu a oslabenou imunitní reakcí.

Tento účinek zahrnuje zvýšenou citlivost na zápal plic a větší pravděpodobnost vzniku syndromů akutního respiračního stresu – faktorů, které mohou potenciálně ovlivnit průběh infekce COVID-19. Kromě toho se zvyšuje riziko sepse, pooperačních komplikací, pravidelní pijáci mají špatné hojení ran a pomaleji se zotavují z infekcí.

Kdy pijete příliš?
Nadměrné pití zahrnuje nadměrné čtyři nebo více nápojů při jedné příležitosti pro ženy a pět nebo více pro muže. Silné pití znamená konzumaci osmi a více nápojů týdně pro ženy a 15 a více mužů.

Hodně soli ve stravě
Přebytek sodíku souvisí s problémy, jako je zadržování tekutin a vysoký krevní tlak. Nová studie z Univerzitní nemocnice v Bonnu dospěla k závěru, že příliš mnoho soli vede ik imunitním nedostatkem.

Když ledviny vylučují nadbytek sodíku, objevuje se dominový efekt, který snižuje schopnost těla bojovat s bakteriálními infekcemi. Doporučená denní horní hranice pro sodík pod 2 400 mg denně pro zdravých dospělých, což je přibližně jedna lžička stolní soli obsahuje 2 300 mg sodíku.

hodně cukru
Nadbytečný příjem cukru také není prospěšný pro imunitní podporu. Snižuje schopnost imunitních buněk bojovat proti škodlivým mikroorganismům.

Nemusíte zcela vynechávat cukr, ale stojí za to vyhnout se jeho přebytku ve stravě – ženy by denně neměly zkonzumovat více než šest čajových lžiček – 24 gramů cukru a muži devět lžiček – 36 gramů. Patří do toho i cukr ve zpracovaných potravinách.

Příliš mnoho kofeinu a málo spánku
Káva a čaj jsou zdraví prospěšné díky vysoké hladině antioxidantů, které jsou známé protizánětlivými účinky. Příliš mnoho kofeinu však může narušit spánek, což zvyšuje zánět a oslabuje imunitu.

Abyste co nejlépe podpořili funkci imunitního systému, vybírejte si kofeinové nápoje bez cukru a umělých sladidel. Kávu a čaj nepijte nejméně šest hodin před spaním, abyste zabránili rušení spánku.

nedostatek vlákniny
Vláknina podporuje dobré trávení a zdraví střev, včetně střevní mikroflóry, která zásadně souvisí s imunitou i náladou. Výzkumy ukazují, že vyšší příjem vlákniny a prebiotik podporuje zdravější imunitní funkci včetně ochrany před viry. Dostatečné množství vlákniny také podporuje kvalitní spánek. Doporučený denní cíl pro ženy je nejméně 25 gramů vlákniny denně a pro muže 38 gramů denně.

Jezte více celozrnných potravin včetně zeleniny, ovoce, luštěnin a semen. Vyměňte sladké cereálie za ovesnou kaši s ovocem a ořechy, bílou rýži za hnědou nebo divokou, bílé těstoviny za tmavé nebo luštěninové.

Málo zelené listové zeleniny
Zelená listová zelenina je pro imunitu obzvlášť nápomocná. Tyto rostliny poskytují klíčové živiny, o nichž je známo, že pomáhají imunitním funkcím, včetně vitaminů A a C a folátu. Obsahují také bioaktivní sloučeniny, podporují zdravou střevní mikroflóru.

Největší užitek dosáhnete ze zelí, brokolice, kapusty a růžičková kapusta. Dopřejte si týdně alespoň tři šálky těchto druhů týdně zeleniny – syrové, dušené, pečené, vařené v páře.

Další články autora

Comments

PR článek

Redakce doporućuje