Čtvrtek, 28 března, 2024
aktuality

Jak si vařit doma zdravěji? Jednoduché, ale účinné tipy nutričních poradkyň

Pandemická situace nás nutí trávit více času doma a v kuchyni. Pro mnohé to sice není velká změna a domácí jídlo vývarů denně, můžeme si však osvojit zdravější stravovací návyky. Vyměňte smažené řízky za zdraví prospěšnější jídla a inspirujte se radami výživových poradkyň.

Nejsme ve spojení s jídlem, protože nejsme ve spojení se svým tělem. Neposloucháme, co potřebuje, co mu dělá dobře a prospívá. Únavu řešíme cukrem a další kávou namísto toho, abychom řešili příčinu vyčerpanosti a dodaly tělu výživné potraviny, které podpoří buňky v produkcí energie. Jídlo nemá být nepřítel, ani zabiják, ale prospěšný přítel, který nám pomáhá cítit se lépe a být zdravějším. Přípravu jídla bychom si měli užívat, jakož i jeho konzumaci.

Změňte svůj přístup k jídlu
Vaření je akt péče o sebe. Je to způsob, jak získat zpět pocit kontroly v dnešní době zuřícího koronavirus. Využijme toto období na přehodnocení nejen našeho života ale i přístupu ke zdraví. Jednou z jeho hlavních součástí je potrava.

Výživová poradkyně Maria Marlowe radí, abychom změnili svůj přístup k jídlu a vaření. Nemá to být povinnost, ale součást péče o sebe jako kosmetika, cvičení a relaxace. Stravu chápe jako nejdůležitější nástroj, jak ovlivnit zdraví a vyživovat naše těla těmi správnými potravinami. Kimberly Snyder, výživová poradkyně z Los Angeles, jejíž klientka je například herečka Reese Whitherspoon, souhlasí a dodává, že největší problém je negativní přístup lidí k vaření. Většina z nich se necítí být kuchaři, nesnaží se najít zálibu ve vaření; berou to jako nepříjemnou povinnost, kterou chtějí mít co nejrychleji z krku.

Podle Snyder není náročné uvařit jednoduché a výživné jídlo, lidé se ale více spoléhají na polotovary, které nemají pro naše zdraví žádný prospěch. Tajemství tkví v použití těch správných ingrediencí.

Kupujte základní, nezpracované potraviny
Víte, kolik polotovarů a neprospěšných potravin kupujete? Stačí ochucený, sladký jogurt a veškerý jeho výživný potenciál je fuč. Namísto probiotik dostanete pouze dávku cukru, která tělo zatíží a znemožní buňkám správně fungovat.

Snažte se zaměřit na ty jednoduché, co nejméně zpracované potraviny – brambory, tmavá rýže, bílý jogurt, zakysané mléčné výrobky, sladké brambory (batáty). Nebojte se využít výživných luštěnin a naučte se v kuchyni používat i quinou a chia semínka. Smíchejte quinou s hnědou rýží a hned vytvoříte zdravější přílohu.

Chia semínka použijte na výrobu pudinku – přidejte holandské kakao, med a o dezert je postaráno (namísto sladkého jogurtu nebo pudinku z obchodu). Naučte se různé polévky a vývary z bio zeleniny nebo dýňový či brokolicový krém – zasytí a vyživí.

olejujte moudře
Je pravda, že slunečnicový a řepkový olej jsou levnější a také mají své benefity, ale není na škodu porozhlédnout se i po jiných variantách. Zapojte do vaření olej olivový, je plný antioxidantů a podporuje kardiovaskulární systém. Ale pozor – panenský používejte na dochucení salátů nebo vaření při velmi nízké teplotě (spíše dochucení), a hledejte ten s označením pomaci (z výlisků) – znamená, že jej můžete použít i při vyšších teplotách.

Nebojte se sáhnout i po kokosovém nebo avokádový olej; jsou skvělým zdrojem živím, prospívají organismu, podporují kognitivní funkce a snižují cholesterol. Porozhlédněte se i po vlašském, konopném, lněném či pupalkový – některé si můžete dávat po lžičce a podpořit zdraví ještě více.

Masožravých prospěšně a inteligentně
Zatímco někteří potřebují maso denně, jiným stačí tři dny v týdnu. Zkuste si vyhradit dny, kdy dáte tělu snadněji stravitelnou stravu a maso vyměníte za saláty nebo luštěniny.

Součástí jídelníčku by měla být zejména drůbež, bohatá na proteiny, ale i ryby, skvělý zdroj omega-3 mastných kyselin. Rovněž vyměňte kvantitu za kvalitu – dopřejte si maso sporadicky ale zato z ověřených chovů a od farmářů; budete mít jistotu, že se se zvířaty nakládalo humánní a nejsou plné antibiotik.

Nezapomínejte na vyváženost živin
Výživová poradkyně Marlow radí, abychom složení talíře měli následující – 50% zeleniny, 25% bílkovin (protein) a 25% obilovin. Protein, vláknina a zdravé tuky by měly být součástí jídelníčku každý den.

Protein vyživuje svaly a dodává energii, najdete ho právě v libovém mase nebo luštěninách a zelenině. Vláknina pomáhá funkcí trávicího systému, porozhlédněte se po ovesných vločkách, probiotickém jídle (kyselé zelí, zakysané mléčné výrobky) a zelenině. Výživová poradkyně Snyder doporučuje zařadit výživové doplňky, například probiotika v tabletách.

Mnozí se sice tukem vyhýbají, ty správné jsou však naši nejlepší přátelé a podporují kardiovaskulární systém – jen třeba vědět, které jsou ty prospěšné.

Další články autora

Comments

PR článek

Redakce doporućuje


Warning: Undefined array key "tlap_yametrika_ecommerce" in /data/www/24913/stromzdravi_cz/www/wp-content/plugins/true-lazy-analytics/functions.php on line 293